Jak łatwo spisać kod błędu z okna systemowego?...
Zapewne nieraz zdarzyło Ci się, aby podczas próby uruchomienia jakiejś gry lub w wyniku nieprawidłowej operacji, system Windows zakomunikował błąd. Pojawia się wtedy nowe okno z informacją wskazującą na przyczynę tegoż błędu i nie pozostaje nam nic innego, jak przepisać całą wiadomość do wyszukiwarki i spróbować odnaleźć sposób na jego ominięcie. Ale jak to zrobić, gdy opcja zaznaczania tekstu myszką nie jest aktywna, a niekiedy błędy mają nazwy składające się z kilkunastu, przemieszanych ze sobą, liter oraz cyfr i ciężko jest dokładnie przepisać?
Ctrl + c
W takim wypadku z pomocą przychodzi nam kombinacja klawiszów na klawiaturze ctrl + c. Jest to skrót odpowiadający za kopiowanie. Kiedy wyskoczy nam komunikat o błędzie, naciskamy oba klawisze, otwieramy notatnik lub post na forum i, po prostu, wklejamy (ctrl + v) zawartość schowka. Ważne, aby okno z błędem było aktywne (na wierzchu), dla pewności możemy w nie kliknąć myszką i dopiero wtedy skopiować całą treść. Proste, szybkie i jakże skuteczne!
Test
Możesz sam sprawdzić skuteczność tego sposobu wywołując komunikat o nieudanej operacji systemu. Wystarczysz, że zmienisz rozszerzenie nazwy jakiegoś pliku np. z gruszka.jpg na gruszka.a. Wtedy system zakomunikuje Ci, że po takiej zmianie mogą być problemy z jego uruchomieniem. Zanim zaniechasz zmiany spróbuj skopiować tekst wiadomości. Nie uda Ci się to inaczej niż poprzez kombinację ctrl + c. Podobnie błąd można wywołać, wchodząc w Start -> Uruchom… i wpisując ciąg przypadkowych znaków (np. dfgfgde33) w pole Otwórz:.
Wiersz poleceń
Natomiast, jeśli we wskazane pole (Uruchom… w menu Start) wpiszemy cmd, to otworzy nam się wiersz poleceń. Aby z niego coś skopiować, na przykład wynik testu połączenia sieciowego (komenda ping), klikamy prawym przyciskiem myszy w jego pole i wybieramy opcję Oznacz. Następnie myszką zaznaczamy interesujące nas pole, na klawiaturze wciskamy ctrl +c i zaznaczony tekst wyląduje w schowku identycznie, jak w przypadku kopiowania błędów systemowych.
Od dzisiaj koniec z ręcznym przepisywaniem błędów!
Dodaj komentarz