Jak czytać fotokody (kody QR lub 2D)?
Fotokody, znane również jako kody dwuwymiarowe, kody 2D lub kody QR, choć wyglądają jak dziwaczne czarno-białe mozaiki, to jednak są graficznie zakodowanymi różnego rodzaju informacjami (najczęściej linkami do stron internetowych). Ich zaletą jest to, że zajmują mniej miejsca niż zwykły tekst lub zdjęcie (dzięki czemu mogą być np. umieszczane w gazetach niskim nakładem kosztów), ułatwiają gromadzenie informacji (łatwiej zeskanować kod niż zapisać na kartce, którą możemy później zgubić, potrzebne dane), ponadto przykuwają do siebie większą uwagę niż zwykłe formy reklam i pomagają w selekcji potencjalnych pracowników.
Jak odczytywać fotokody
Do odczytywania fotokodów potrzebujesz telefonu z wbudowanym aparatem (starsze modele z mniej czułymi aparatami mogą dawać błędne wyniki skanowania kodów), a także specjalnego programu. Kiedy masz już to wszystko to teraz wystarczy włączyć zainstalowany program i nakierować obiektyw aparatu na kod (np. ten na zdjęciu). Aparat powinien znajdować się w odległości około 10cm od skanowanego obiektu. Oczywiście, jeśli kod zajmuje całą kartkę A4 to oddalamy go tak, by całość była widoczna na ekranie telefonu. Po chwili uruchomiony program odczyta informację (link) i wyświetli ją na naszym ekranie. Niektóre aplikacje wymagają włączenia przycisku „skanuj” lub „zrób zdjęcie”. Na koniec wystarczy już tylko przejść na wskazaną stronę lub zapisać potrzebne dane.
Jaki program
Programów odczytujących kody jest naprawdę bardzo dużo, a wybór odpowiedniego powinien być zależny od rodzaju sprzętu jaki posiadamy i własnej wygody. Wymieńmy tylko te bardziej popularne: I-nigma (darmowy, działa na bardzo dużej liczbie telefonów i systemów), Kaywa Reader (darmowy, również obsługuje sporą ilość urządzeń mobilnych), UpCode (darmowy, głównie na Symbian), Lynkee (darmowy, wiele telefonów m. in. HTC, Nokia, iPhone, Blackberry) BeeTagg (darmowy, obsługiwana duża ilość systemów w tym Android, Java, Symbian). Wszystkie z nich są proste w obsłudze i ciągle rozbudowywane, aby współpracować z nowymi urządzeniami. Mimo iż są darmowe, to pamiętajmy o tym, że pobierając je bezpośrednio z sieci na telefon zostanie nam obciążeni kosztami za transfer, zgodnie z wybraną taryfą u swojego operatora. Jednak będą to groszowe sprawy, gdyż aplikacje niewiele ważą. Aby uniknąć opłat za transfer, wybrany program możemy pobrać na komputer, gdzie mamy nielimitowany Internet, a później z niego wgrać go na komórkę.
Jak tworzyć fotokody
Do stworzenia fotokodów potrzebny jest specjalny generator. Znajdziemy takie na podanych już stronach w odpowiednich zakładkach, lub wpisując w wyszukiwarkę sekwencję „generator fotokodów”. Z jakiego generatora byśmy nie korzystali, to każdy jest tak samo prosty w obsłudze i po kilku krokach uzyskamy własny kod, z którym możemy zrobić co tylko nam się spodoba.
Dodaj komentarz