Budowa domu dla inwalidy: wskazówki
Dobrze przygotowany projekt, właściwie rozplanowane instalacje oraz zapewnienie odpowiednich materiałów wykończeniowych, to podstawy budowy domu dla inwalidy.
Budowa domu stanowi ogromne przedsięwzięcie pod względem finansowym i organizacyjnym. Zadanie to jest trudniejsze w przypadku budowy domu dla inwalidy, ze względu na fakt, iż nie jest to typowe przedsięwzięcie. Trzeba bowiem do każdego z projektów podejść w sposób indywidualny, tak aby jak najlepiej dostosować funkcjonalność domu do potrzeb osoby niepełnosprawnej. Należy przewidzieć wszelkie możliwe niedogodności, jakie mogą wystąpić podczas użytkowania oraz wyeliminować je.
Projekt
Pierwszą fazą budowy domu dla inwalidy jest wykonanie projektu budowlanego. Budując musimy zdawać sobie sprawę ze stopnia niepełnosprawności oraz z tego czy może ona z biegiem czasu się pogłębić. Przede wszystkim projektując dom musimy pamiętać, że powinien to być budynek jednopoziomowy. Budowanie piętrowego domu może okazać się zbyt kosztowną inwestycją chociażby ze względu na koszt windy oraz ewentualne niedogodności w użytkowaniu.
Pomieszczenia oraz korytarze powinny być przestronne, tak aby osoba niepełnosprawna mogła swobodnie się poruszać. Ponadto należy wyeliminować wszelkie możliwe progi między pomieszczeniami oraz zadbać o odpowiednio szerokie drzwi, tak aby wózek inwalidzki mógł swobodnie przejechać.
Wejście do domu również powinno być szerokie i pozbawione schodów. Natomiast materiał na podjazd powinien być wykonany z materiałów o zwiększonej chropowatości, tak aby zminimalizować ryzyko upadku.
Warto rozważyć projekt pokoju do rehabilitacji, tak aby inwalida mógł swobodnie i bez przeszkód ćwiczyć.
Instalacje
Szerokie przejścia i brak progów to za mało, aby dom był przystosowany do inwalidy. Ważne są również rozwiązania instalacyjne. Należy pamiętać, że budujemy dla osoby ograniczonej ruchowo. Dlatego należy uwzględnić takie rzeczy jak: wysokość włączników i gniazdek elektrycznych, wysokość kranów oraz sposób puszczania wody (odkręcany kurek, przesuwany bądź fotokomórka). Może okazać się, że wiele z tych rzeczy trzeba na przykład na tyle zautomatyzować, aby mogły być obsługiwane za pomocą pilota. Możemy zautomatyzować nie tylko działanie bramy wjazdowej i garażowej, ale również rolet zewnętrznych. Ponadto również ogrzewanie może włączać się automatycznie, gdy temperatura w domu osiągnie określoną temperaturę. Inteligentną instalację można również zastosować w postaci czujników dymu, wilgotności, gazu, tak aby ostrzegały użytkownika, przed ewentualnymi niebezpieczeństwami.
Wykonawstwo
Budowa domu dla inwalidy opiera się nie tylko o projekt budowlany i instalacyjny. Równie ważne są prace wykończeniowe. Zatem wszelkie meble powinny być tak dostosowane, aby inwalida mógł swobodnie sięgnąć po każdą rzecz. Narożniki mebli, jak i ścian między pomieszczeniami powinny być pozaokrąglane.
Powinniśmy zrezygnować z klasycznego prysznica z brodzikiem, na rzecz natrysku ze spadkiem w podłodze. Dla uniknięcia wszelkich upadków, w miejscach, w których jest to potrzebne powinny być zainstalowane poręcze i uchwyty umożliwiające osobie niepełnosprawnej swobodne poruszanie. Dzięki temu inwalida może poczuć się niezależny.
Natomiast podłogi powinny być wykonane z materiałów antypoślizgowych i łatwych w utrzymaniu.
Dodaj komentarz